20 wskazówek na rok 2020: Bądź mądrzejszy ze swoim smartfonem

20 wskazówek na rok 2020: Bądź mądrzejszy ze swoim smartfonem

W drugim blogu z tej dwuczęściowej serii zaproponujemy przydatne wskazówki, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo Twoich urządzeń mobilnych.

Wczoraj rozmawialiśmy o złych nawykach w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego, których należy unikać w 2020 roku, zwłaszcza w przypadku komputerów. Jeszcze nie skończyliśmy. Niektóre z zaleceń odnoszą się zarówno do komputerów, jak i smartfonów, np. bycie szczególnie ostrożnym przy podłączaniu do publicznej sieci Wi-Fi. Nasze nadchodzące wskazówki dotyczące bezpieczeństwa cybernetycznego są bardziej skoncentrowane na smartfonach.

Uwierzytelnianie

Można by pomyśleć, że zablokowanie telefonu byłoby niemądre, ale wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszyscy ludzie zabezpieczają swoje smartfony za pomocą środka uwierzytelniającego. Według raportu Pew Research Center, prawie jedna trzecia Amerykanów nie używa żadnego rodzaju blokady ekranu. Należy zawsze bezpiecznie zablokować urządzenie, kropka. A blokując urządzenie, nie mamy na myśli środków do połowy serca, takich jak wzór L lub 1234 PIN. Optymalnym rozwiązaniem jest połączenie funkcji biometrycznych (rozpoznawanie odcisków palców lub twarzy) z hasłem.

Korzystanie z oficjalnego sklepu

Tak samo kuszące, jak perspektywa zakorzenienia lub uwięzienia urządzenia może brzmieć, większość producentów odradza. Nie bez powodu: otwiera ono Twoje urządzenie na niepotrzebne ryzyko. Czasami dodaje też nieoficjalny sklep z aplikacjami, który nie jest tak ściśle monitorowany jak oficjalne sklepy. Aplikacje nie są pobierane w takich alternatywnych sklepach, ani nie przechodzą przez proces zatwierdzania, co oznacza, że możesz pobrać jawnie złośliwą aplikację, która może siać spustoszenie w urządzeniu. Prawdopodobnie przypuszczasz, że najlepiej jest trzymać się oficjalnych sklepów, aby zminimalizować ryzyko.

Udzielanie pozwoleń na aplikacje

Aplikacje wymagają różnych uprawnień, aby mogły one działać prawidłowo. Zazwyczaj po prostu przewijasz je bezmyślnie i stukasz przycisk akceptacji. Tak wygodnie, jak to może być, należy zawsze korzystać z listy uprawnień wymaganych przez aplikację.  Jeśli je zaakceptujesz, możesz dać złym aktorom dostęp do poufnych danych lub pozwolić im na wyłudzenie od nich pieniędzy, a nawet na szpiegowanie. W końcu, czy aplikacja na latarkę naprawdę potrzebuje dostępu do Twojego mikrofonu lub aparatu?

Korzystanie z oprogramowania zabezpieczającego

Większość ludzi nie docenia wartości używania oprogramowania zabezpieczającego do ochrony swoich smartfonów, co jest co najmniej zaskakujące. Przyczyną tego może być fakt, że nadal uważają go za telefon bardziej niż za kieszonkowy komputer osobisty. Bez względu na powód, widzieliśmy raz po raz, że smartfony są podatne na naruszenia i ataki w ten sam sposób, co komputery. Dlatego renomowane oprogramowanie zabezpieczające może uchronić Cię przed bólem głowy w przyszłości.

Zdalny format

Rozwijając poprzednią wskazówkę, lepsi dostawcy oprogramowania zabezpieczającego oferują możliwość zdalnego formatowania urządzenia w przypadku jego zgubienia lub kradzieży. Jak radykalny może wydawać się ten pomysł, jest to dobra opcja, jeśli przechowujesz poufne dane, których nie chcesz, aby ktokolwiek widział. Alternatywnie, możesz skonfigurować urządzenie tak, aby wycierało się samo, jeśli uwierzytelnienie nie powiedzie się określoną liczbę razy.

Szyfrowanie, tworzenie kopii zapasowych

Jedną z zasad, której wszyscy powinniśmy zawsze przestrzegać, jest tworzenie kopii zapasowych naszych danych. W przypadku, gdy padniesz ofiarą złośliwego ataku, który może uszkodzić lub zablokować Twoje pliki, przynajmniej będziesz miał kopię zapasową, którą możesz wykorzystać do ich odzyskania.  Szyfrowanie jest również krytycznym krokiem, którego nie należy lekceważyć. Szyfrowanie plików w Twoim smartfonie pozwoli złym aktorom uciec za swoje pieniądze, co utrudni im realizację ich złośliwych zamiarów. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia którejkolwiek z wymienionych rzeczy, należy zawsze instalować najnowsze oficjalne aktualizacje na urządzeniu, ponieważ często zawierają one poprawki zabezpieczające, które pomagają chronić użytkownika.

Bezpieczna utylizacja urządzenia

Możesz chcieć przekazać swoje urządzenie lub nawet je sprzedać, ale wiąże się to z kilkoma krokami, przez które musisz przejść, aby pozbyć się go bezpiecznie. W zależności od urządzenia może to obejmować wszystkie czynności, od zaszyfrowania dysku przed jego wyczyszczeniem po wylogowanie się ze wszystkich używanych usług. Niezależnie od przypadku nie należy lekceważyć krytycznego znaczenia dokładnego przeprowadzenia procesu, aby nie naruszyć prywatności użytkownika.

Podstępne rozmowy i wyłudzanie

Oszustwa typu phishing przyjmują różne formy i choć najpopularniejszym kanałem jest poczta elektroniczna, to zdecydowanie nie jest ona jedyna. Oszuści są znani z wysyłania wiadomości tekstowych zawierających zainfekowane linki, które mogą zawierać wszystkie rodzaje złośliwego oprogramowania. Ostatnio źli aktorzy angażują się w bardziej złowrogie próby. Możesz otrzymywać połączenia z numerów międzynarodowych z krajów, z którymi nigdy nie miałeś kontaktu. Oddzwaniając na ten numer, możesz zostać obciążony wygórowanymi cenami, więc jeśli to się kiedykolwiek stanie, zastanów się długo i mocno przed oddzwonieniem.

To nie może mi się przytrafić

Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziesz miał do czynienia z przypadkiem złamania zabezpieczeń lub włamania się na twoje konta. Ale przyznanie, że zawsze jest taka możliwość, może ci pomóc na dłuższą metę. Bycie przygotowanym bynajmniej nie jest złe. Od zabezpieczenia urządzenia, przez tworzenie kopii zapasowych w gotowości, aż po możliwość zdalnego wytarcia urządzenia, można zmniejszyć szkody do minimum. Jeśli nic nie dzieje się wspaniale, jeśli coś się dzieje, jesteś gotów stawić temu czoła.

To podsumowuje naszą listę 20 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa cybernetycznego na rok 2020. Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Państwu w lepszym, bezpieczniejszym roku, w którym będziecie mieli mniej powodów do zmartwień, a więcej do oczekiwania.

Po więcej porad dla użytkowników smartfonów wejdź na https://smartporady.pl/

Previous 5 dobrych i tanich telefonów na 2020 rok
Next Rehabilitacja po farmakomanii

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Brak antyoksydantów w diecie przyspiesza proces starzenia

Nadmiar wolnych rodników, czyli szkodliwych produktów przemiany materii, skutkuje przyspieszeniem procesów starzenia i pogorszeniem stanu skóry. W efekcie wytwarza ona mniej kolagenu i pojawiają się zmarszczki. Silnego wsparciem w walce z wolnymi rodnikami są

Life&Style 0 Comments

Sztuka uśmiechu w stomatologii estetycznej

Nie możemy nie doceniać wartości, jaką piękny uśmiech może wnieść do dobrego samopoczucia  pacjentów. Liczne subiektywne badania twierdzą, że osoby nienawidzą pokazywać zębów na zdjęciach, a jeszcze bardziej denerwują się,

Life&Style 0 Comments

Historia marihuany

Marihuana była wykorzystywana jako lek i sposób na osiągnięcie euforii od czasów starożytnych. Pierwsze odniesienie do jego stosowania znajduje się w chińskim podręczniku medycznym sięgającym około 2700 r. p.n.e. Chińska

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź