Alkoholizm u mężczyzn

Alkoholizm u mężczyzn

Alkoholizm u mężczyzn wygląda inaczej niż u kobiet. W naszym artykule skoncentrujemy się na pijących mężczyznach. Spróbujemy pokazać z jakiego powodu decydują się sięgać po alkohol, a także jakie trunki są najbardziej popularne wśród panów.

Po jaki alkohol sięgają panowie?

Alkoholizm u mężczyzn związany jest z piciem na ogół mocnych alkoholi. W związku z tym panowie najchętniej sięgają po wódkę, która w naszym kręgu kulturowym przypisywana jest właśnie mężczyznom. Kobiety, które piją preferują alkohole słabsze. Wybierają najczęściej wino. Jeśli wódka, to w drinkach, które na ogół są dość słodkie, a alkohol jest tak naprawdę w nich dość słabo wyczuwalny. Panowie nie kamuflują procentów. Generalnie im mocniejszy trunek, tym dla nich lepiej. Tym, co mężczyźni lubią pić jest także piwo. To jedyny słabszy alkohol, który wybierają. Co jednak ciekawe, podczas rozmów z panami okazuje się, że piwo w ich ocenie w ogóle alkoholem nie jest. Kiedy więc terapeuta uzależnień zbiera wywiad dotyczący rodzaju i ilości wypijanego alkoholu, często piwo może zostać pomijane. Trzeba pytać o nie wprost, licząc się z tym, że mężczyzna oburzy się na terapeutę.

Jak panowie piją?

Cechą charakteryzującą męskie picie jest gromadność. Oznacza to, że panowie najczęściej poją w towarzystwie. Zdecydowanie rzadziej niż kobiety decydują się na picie w samotności. Pojawia się ono na ogół dopiero wówczas, gdy z powodu uzależnienia dochodzi do rozpadu rodziny i uzależniony mężczyzna zostaje sam. Tym, co jest charakterystyczne dla mężczyzn jest chwalenie się swoją „mocną głową” i nierzadko robienie „zawodów”, który pan da radę wypić więcej i szybciej.

Dlaczego mężczyźni zaczynają pić?

Powody mogą być oczywiście bardzo różne. Młodzie panowie na ogół piją dla towarzystwa. Alkohol towarzyszy rozmaitym zabawom, wyjściom. W naszej kulturze trudno wyobrazić sobie grupę spotykających się młodych mężczyzn, którzy nie piją chociażby piwa. W przypadku starszych panów sytuacja wygląda trochę inaczej. Dzieli się ich na dwie grupy. Jedni piją dlatego, że nie mają już obowiązków. Często są na emeryturze, a dzieci są odchowane. Mają więc poczucie, że mogą pozwolić sobie na rozprężenie. Druga grupa to mężczyźni, którzy zaczynają pić ponieważ zauważają, że nic w życiu nie osiągnęli. W ich przypadku pojawia się frustracja, zniechęcenie i brak zadowolenia z życia. W każdym jednak przypadku alkohol stanowi swojego rodzaju sposób regulacji emocji.

Jak pomóc pijącemu mężczyźnie?

Przede wszystkim trzeba zauważyć problem. Nie wolno go ignorować. Kolejny krok to poważna, szczera rozmowa, w której nazwiemy to, co widzimy. Z uzależnieniem od alkoholu trudno poradzić sobie samodzielnie. Dlatego warto namówić mężczyznę do skorzystania z porady fachowca. Doświadczony terapeuta uzależnień jest tym, co w przypadku uzależnienia od alkoholu jest najlepszym wyborem. Terapia nie będzie prosta.

Alkoholizm u mężczyzn to poważny problem, który dotyka panów w bardzo różnym wieku. Trzeba pamiętać, że bez względu na przyczynę mężczyźnie trudno będzie poradzić sobie z nim samodzielnie. Terapeuta to jednak nie wszystko. Pomocne jest wsparcie najbliższych.

Previous Zapobieganie powrotom do nałogu alkoholowego
Next Jaki smartfon można kupić w cenie do 1000 zł?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

WIZYTA DZIECI W KOMENDZIE WOJEWÓDZKIEJ

Dzieci z Zespołu Szkół nr 8 w Rzeszowie odwiedziły dzisiaj rzeszowską komendę. Policjanci oprowadzili najmłodszych po budynku i opowiedzieli o swojej pracy. Podczas tego spotkania funkcjonariusze rozmawiali z dziećmi o

Wiadomości 0 Comments

„Trzeźwe popołudnie” na podkarpackich drogach

20 nietrzeźwych kierujących zatrzymali podkarpaccy policjanci podczas wczorajszych wzmożonych kontroli w ramach działań „Trzeźwe popołudnie”. Na drogach Podkarpacia funkcjonariusze kontrolowali trzeźwość kierujących pojazdami. W sumie skontrolowanych zostało ponad 12 tys.

Wiadomości 0 Comments

45-LETNIA KOBIETA URATOWAŁA MĘŻCZYZNĘ, KTÓRY WPADŁ DO RZEKI

Wczoraj wieczorem w Rzeszowie 32-letni mężczyzna przechodząc po lodzie przez Wisłok wpadł do wody. Z pomocą natychmiast ruszyła kobieta, która zauważyła zdarzenie. To ona wydobyła mężczyznę z rzeki. Do zdarzenia

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź