Działanie alkoholu na ludzki umysł

Działanie alkoholu na ludzki umysł

Według badań Davida Nutta, brytyjskiego psychiatry i farmakologa, alkohol jest najbardziej szkodliwą substancją u ludzi. W jaki sposób alkohol wpływa na nasze ciało i czy martwić się ilością spożywanego alkoholu?

Alkohol i jego rola w organizmie

Biorąc pod uwagę krzywdę osoby i innych osób, alkohol jest najbardziej szkodliwym narkotykiem na świecie. Wynika to przede wszystkim z ilości użytego produktu. Alkohol jest bardziej popularny niż jakakolwiek inna substancja odurzająca. Około 20% spożywanego alkoholu jest wchłaniane przez żołądek. Pozostałe 80% trafia do jelita cienkiego. Szybkość wchłaniania alkoholu zależy od jego stężenia w napoju. Im wyższy, tym szybciej nastąpi zatrucie. Na przykład wódka jest trawiona znacznie szybciej niż piwo. Pełny żołądek spowalnia także wchłanianie i efekt odurzający. Po przedostaniu się alkoholu do żołądka i jelita cienkiego przechodzi on przez krwiobieg w całym ciele. Duże ilości alkoholu spowodować mogą:

Stres oksydacyjny (oksydacyjny). W wyniku reakcji chemicznych towarzyszących odstawieniu alkoholu za pomocą wątroby komórki mogą cierpieć. Narząd spróbuje się wyleczyć i z tego powodu może rozpocząć się stan zapalny lub bliznowacenie.

Toksyny w bakteriach jelitowych. Alkohol może uszkodzić jelita, powodując przedostanie się bakterii jelitowych do wątroby i zapalenie.

Jak alkohol wpływa na mózg?

Splątany język, brak kontroli nad ciałem i utrata pamięci są objawami wpływu alkoholu na mózg. Ludzie, którzy często piją alkohol, zaczynają mieć problemy z koordynacją, równowagą i zdrowym rozsądkiem. Jednym z głównych objawów jest opóźniona reakcja, więc kierowcy nie mogą prowadzić pojazdu pod wpływem alkoholu. Wpływ alkoholu na mózg polega na tym, że zmienia on poziom neuroprzekaźników – substancji, które przenoszą pęd z neuronów do tkanki mięśniowej. Neuroprzekaźniki odpowiadają za przetwarzanie zewnętrznych bodźców, emocji i zachowań. Mogą stymulować aktywność elektryczną mózgu lub ją hamować. Jednym z najważniejszych neuroprzekaźników hamujących jest kwas gamma-aminomasłowy. Alkohol nasila jego działanie, spowalniając ruchy i mowę pijanych osób. W dłuższej perspektywie alkohol jest w stanie trwale uszkodzić nasz mózg. Efektem tego jest utrata umiejętności mówienia, braki w pamięci, a nawet upośledzenie czynności poznawczych. W takim przypadku konsekwencje stosowania alkoholu, mogą być nawet trwałe.

Jak zmniejszyć negatywne skutki alkoholu?

Pij dużo wody. Alkohol usuwa płyn z organizmu. Najlepiej jest wypić dodatkowy litr wody lub nawet dwa, jeśli wiesz, że zamierzasz pić alkohol.

Jeść – Jak już wspomniano, pełny żołądek spowalnia wchłanianie alkoholu, tym samym dając ciału czas na jego stopniowe usuwanie.

Nie opieraj się na tłustych potrawach. Tak, tłuszcze tworzą film, który zakłóca wchłanianie alkoholu przez żołądek, ale nadmierna ilość tłustych potraw jest bardziej szkodliwa niż przydatna.

Unikaj napojów gazowanych. Zawarty w nich dwutlenek węgla przyspiesza wchłanianie alkoholu.

Jeśli nie chcesz się upić, najlepszą opcją jest jeden mocny napój na godzinę. Przestrzegając tej zasady, dasz ciału czas na usunięcie alkoholu.

Previous Soczewki kontaktowe: Wady i zalety
Next Dwa typy suszarek fryzjerskich

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Wrocławska klinika pomaga chorym na stwardnienie rozsiane

Na Dolnym Śląsku od kilku miesięcy funkcjonuje klinika, w której międzynarodowy zespół specjalistów prowadzi badania nad innowacyjnymi terapiami dla chorych na stwardnienie rozsiane. Dotychczasowe efekty działalności pokazują jednoznacznie, że z

Life&Style 0 Comments

Smartfony Huawei Mate 9

Huawei to chiński producent telefonów komórkowych. Firma zadebiutowała na rynku w 1987 roku. Pierwsze smartfony marki Huawei, które pojawiły się na półkach sklepów na terenie naszego kraju nie cieszyły się

Life&Style 0 Comments

Brak antyoksydantów w diecie przyspiesza proces starzenia

Nadmiar wolnych rodników, czyli szkodliwych produktów przemiany materii, skutkuje przyspieszeniem procesów starzenia i pogorszeniem stanu skóry. W efekcie wytwarza ona mniej kolagenu i pojawiają się zmarszczki. Silnego wsparciem w walce z wolnymi rodnikami są

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź