Historia marihuany

Historia marihuany

Marihuana była wykorzystywana jako lek i sposób na osiągnięcie euforii od czasów starożytnych. Pierwsze odniesienie do jego stosowania znajduje się w chińskim podręczniku medycznym sięgającym około 2700 r. p.n.e. Chińska legenda głosi, że jego przydatność w leczeniu reumatyzmu, podagry, malarii i, co dziwne, roztargnienia została udokumentowana przez chińskiego cesarza Shen Nunga – znanego jako ojciec medycyny chińskiej.

Jego zastosowanie rozprzestrzeniło się z Chin do Korei, Indii, a następnie do Afryki Wschodniej. W Indiach roślina była obchodzona w jednym z hymnów Sanskrit Vedic jako zioło, które mogło „uwolnić nas od niepokoju”. Starożytni lekarze przepisywali marihuanę w celu uśmierzania bólu, ale także odradzali jej zbyt częste używanie, ponieważ mogła spowodować, że użytkownik „zobaczy diabły”.

Czytaj: Nasiona marihuany a prawo polskie >>

Egipski papirus z około 1500 r. p.n.e. wspomina o konopiach jako użytecznym sposobie leczenia stanów zapalnych.

W świecie arabskim, odniesienia do haszyszu zaczęły pojawiać się między 800 a 1000 lat temu. Muzułmanie używali marihuany rekreacyjnie, ponieważ spożywanie alkoholu zostało zakazane przez Koran, ale marihuana nie była. Hindusi w Indiach czcili użycie marihuany w lekko odurzającym napoju zwanym bhang, mówiąc, że wyleczyła długą listę dolegliwości, w tym problemy z udarami słonecznymi, trawieniem i czerwonką.

W połowie XV wieku Hiszpanie przywieźli konopie do Nowego Świata. Przeznaczone są one do uprawy konopi – mocnych włókien, które mogą być wykorzystywane do produkcji odzieży, toreb, a w szczególności do olinowania statków. W Wielkiej Brytanii, jak również w Skandynawii, marihuana była ważną uprawą, ponieważ sznury konopne były trwałe pomimo mokrego, słonego środowiska. Ponad 120.000 funtów lin konopnych wykonanych z włókien roślin konopi było potrzebnych do wykonania olinowania dla Konstytucji USA.

Również w połowie XV wieku niewolnicy afrykańscy przewożeni do Brazylii przywieźli ze sobą konopie. Pracowali na farmach w Brazylii i pozwolono im uprawiać uprawy marihuany do palenia.

Kiedy pod koniec XIX w. statki parowe zaczęły zastępować żaglowce, zapotrzebowanie na konopie zaczęło słabnąć.

W 1890 r. konopie zastąpiono bawełną jako główną uprawę gotówkową w południowych stanach USA, ale konopie nie były uprawiane ze względu na ich właściwości odurzające. Poziom środka odurzającego w tej roślinie był bardzo niski. Zaczęło się to zmieniać w 1910 roku, kiedy to wielu ludzi uciekło z Meksyku podczas rewolucji w tym kraju, przybywając do Ameryki i przywożąc ze sobą konopie.

Marihuana pojawiła się jako składnik wielu leków patentowych tego dnia, ale był to niewielki procent w porównaniu z liczbą zawierającą opium lub kokainę.

Wkrótce po 1910 r. europejscy i amerykańscy ustawodawcy zaczęli zakazywać używania narkotyków. Po pierwsze, w 1912 r. obowiązywała konwencja opium i ustawa Harrisona z 1914 r., która po raz pierwszy określiła używanie konopi indyjskich i innych narkotyków jako przestępstwo. Do 1925 r. konopie zostały zakazane lub ograniczone w trzynastu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Z jakiegoś powodu ustawa ta weszła w życie dopiero w 1938 roku.

To właśnie w latach dwudziestych XX wieku marihuana zaczęła się chwytać. Niektórzy historycy twierdzą, że jego powstanie zostało spowodowane przez prohibicję. Jego rekreacyjne wykorzystanie było w dużej mierze ograniczone do muzyków jazzowych i ludzi w show-biznesie. „Reefer songs” stało się wściekłością świata jazzu. Kluby marihuany zwane tea pads pojawiły się w każdym większym mieście. Te zakłady produkcji marihuany były tolerowane przez władze, ponieważ marihuana nie była nielegalna, a klienci nie wykazywali żadnych dowodów na uciążliwość dla siebie lub zakłócanie życia społecznego. Marihuana nie była uważana za zagrożenie społeczne.

Marihuana była wymieniona w Amerykańskiej Farmakopei od 1850 do 1941 roku i była przepisywana na różne schorzenia, w tym bóle porodowe, nudności i reumatyzm. Jego stosowanie jako środka odurzającego było również powszechne od lat 50-tych do 30-tych XIX wieku.

Kampania prowadzona w latach 30. przez amerykańskie Federalne Biuro ds. Narkotyków (obecnie Biuro ds. Narkotyków i Narkotyków Niebezpiecznych) starała się przedstawić marihuanę jako potężną substancję uzależniającą, która mogłaby spowodować, że niektórzy użytkownicy staliby się agresywni.

W latach 50-tych XX w. był to dodatek pokolenia beat-ów. W latach 60. XX wieku był używany przez studentów i „hipisów” i stał się symbolem buntu przeciwko władzy.

Ustawa o substancjach kontrolowanych z 1970 r. sklasyfikowała marihuanę wraz z heroiną i LSD jako lek z listy koncesyjnej I, co oznacza, że ma on wysoki potencjał do nadużywania i nie ma akceptowalnego zastosowania medycznego. Kolumbia stała się wówczas głównym dostawcą.

Brak tolerancji” dla administracji Reagana i Busha doprowadził do przyjęcia surowych przepisów i obowiązkowych wyroków za posiadanie marihuany i wzmożonej czujności wobec przemytu na południowych granicach. Wojna z narkotykami” przyniosła ze sobą przejście od uzależnienia od importowanych dostaw do krajowych upraw (szczególnie na Hawajach i w Kalifornii), ale mimo to, ładunki marihuany o dużej mocy przedostały się z Kolumbii do Stanów Zjednoczonych.

Począwszy od 1982 roku, administracja ds. walki z narkotykami zwróciła większą uwagę na farmy marihuany w Stanach Zjednoczonych. Potencja krajowej marihuany również rosła w tym czasie, podwajając się w latach 1979-1985. Według corocznego badania Monitoring the Future dotyczącego zażywania narkotyków przez nastolatki, ponad dekada spadku zażywania marihuany odwróciła się w 1992 roku. Stosowanie wzrosło do 1997 r. i od tego czasu przeszło przez małe wzrosty i spadki. Nigdy nie powrócił do niskiego poziomu obserwowanego w 1991 roku.

Previous Smartfony Huawei Mate 9
Next Jakie wyposażenie do gabinetu kosmetycznego?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Doskonały prezent dla każdej dziewczynki

Zastanawiasz się, jak wybrać prezent dla swojej córeczki, który sprawi, że na jej ustach pojawi się uśmiech i będzie miała pewność, że ją kochasz? Jeśli zależy ci na tym, by

Life&Style 0 Comments

Rehabilitacja po farmakomanii

Po fizycznym lub emocjonalnie traumatycznym czasie wiele osób otrzymuje od lekarza pierwszego kontaktu leki przeciwbólowe, aby zapewnić bardzo potrzebną ulgę. Jednak z czasem użytkownik może uzależnić się od środków przeciwbólowych

Life&Style 0 Comments

Dieta, czy tym razem się uda, od czego zacząć?

Od poniedziałku zaczynam, od nowego roku, od pierwszego…znasz to? Bardzo wiele osób planuje odchudzanie, jednak im bardziej odległą datę wybierają, tym mniejsze szanse na realizację. Dlatego warto zastanowić się nad

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź