Historia marihuany

Historia marihuany

Marihuana była wykorzystywana jako lek i sposób na osiągnięcie euforii od czasów starożytnych. Pierwsze odniesienie do jego stosowania znajduje się w chińskim podręczniku medycznym sięgającym około 2700 r. p.n.e. Chińska legenda głosi, że jego przydatność w leczeniu reumatyzmu, podagry, malarii i, co dziwne, roztargnienia została udokumentowana przez chińskiego cesarza Shen Nunga – znanego jako ojciec medycyny chińskiej.

Jego zastosowanie rozprzestrzeniło się z Chin do Korei, Indii, a następnie do Afryki Wschodniej. W Indiach roślina była obchodzona w jednym z hymnów Sanskrit Vedic jako zioło, które mogło „uwolnić nas od niepokoju”. Starożytni lekarze przepisywali marihuanę w celu uśmierzania bólu, ale także odradzali jej zbyt częste używanie, ponieważ mogła spowodować, że użytkownik „zobaczy diabły”.

Czytaj: Nasiona marihuany a prawo polskie >>

Egipski papirus z około 1500 r. p.n.e. wspomina o konopiach jako użytecznym sposobie leczenia stanów zapalnych.

W świecie arabskim, odniesienia do haszyszu zaczęły pojawiać się między 800 a 1000 lat temu. Muzułmanie używali marihuany rekreacyjnie, ponieważ spożywanie alkoholu zostało zakazane przez Koran, ale marihuana nie była. Hindusi w Indiach czcili użycie marihuany w lekko odurzającym napoju zwanym bhang, mówiąc, że wyleczyła długą listę dolegliwości, w tym problemy z udarami słonecznymi, trawieniem i czerwonką.

W połowie XV wieku Hiszpanie przywieźli konopie do Nowego Świata. Przeznaczone są one do uprawy konopi – mocnych włókien, które mogą być wykorzystywane do produkcji odzieży, toreb, a w szczególności do olinowania statków. W Wielkiej Brytanii, jak również w Skandynawii, marihuana była ważną uprawą, ponieważ sznury konopne były trwałe pomimo mokrego, słonego środowiska. Ponad 120.000 funtów lin konopnych wykonanych z włókien roślin konopi było potrzebnych do wykonania olinowania dla Konstytucji USA.

Również w połowie XV wieku niewolnicy afrykańscy przewożeni do Brazylii przywieźli ze sobą konopie. Pracowali na farmach w Brazylii i pozwolono im uprawiać uprawy marihuany do palenia.

Kiedy pod koniec XIX w. statki parowe zaczęły zastępować żaglowce, zapotrzebowanie na konopie zaczęło słabnąć.

W 1890 r. konopie zastąpiono bawełną jako główną uprawę gotówkową w południowych stanach USA, ale konopie nie były uprawiane ze względu na ich właściwości odurzające. Poziom środka odurzającego w tej roślinie był bardzo niski. Zaczęło się to zmieniać w 1910 roku, kiedy to wielu ludzi uciekło z Meksyku podczas rewolucji w tym kraju, przybywając do Ameryki i przywożąc ze sobą konopie.

Marihuana pojawiła się jako składnik wielu leków patentowych tego dnia, ale był to niewielki procent w porównaniu z liczbą zawierającą opium lub kokainę.

Wkrótce po 1910 r. europejscy i amerykańscy ustawodawcy zaczęli zakazywać używania narkotyków. Po pierwsze, w 1912 r. obowiązywała konwencja opium i ustawa Harrisona z 1914 r., która po raz pierwszy określiła używanie konopi indyjskich i innych narkotyków jako przestępstwo. Do 1925 r. konopie zostały zakazane lub ograniczone w trzynastu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Z jakiegoś powodu ustawa ta weszła w życie dopiero w 1938 roku.

To właśnie w latach dwudziestych XX wieku marihuana zaczęła się chwytać. Niektórzy historycy twierdzą, że jego powstanie zostało spowodowane przez prohibicję. Jego rekreacyjne wykorzystanie było w dużej mierze ograniczone do muzyków jazzowych i ludzi w show-biznesie. „Reefer songs” stało się wściekłością świata jazzu. Kluby marihuany zwane tea pads pojawiły się w każdym większym mieście. Te zakłady produkcji marihuany były tolerowane przez władze, ponieważ marihuana nie była nielegalna, a klienci nie wykazywali żadnych dowodów na uciążliwość dla siebie lub zakłócanie życia społecznego. Marihuana nie była uważana za zagrożenie społeczne.

Marihuana była wymieniona w Amerykańskiej Farmakopei od 1850 do 1941 roku i była przepisywana na różne schorzenia, w tym bóle porodowe, nudności i reumatyzm. Jego stosowanie jako środka odurzającego było również powszechne od lat 50-tych do 30-tych XIX wieku.

Kampania prowadzona w latach 30. przez amerykańskie Federalne Biuro ds. Narkotyków (obecnie Biuro ds. Narkotyków i Narkotyków Niebezpiecznych) starała się przedstawić marihuanę jako potężną substancję uzależniającą, która mogłaby spowodować, że niektórzy użytkownicy staliby się agresywni.

W latach 50-tych XX w. był to dodatek pokolenia beat-ów. W latach 60. XX wieku był używany przez studentów i „hipisów” i stał się symbolem buntu przeciwko władzy.

Ustawa o substancjach kontrolowanych z 1970 r. sklasyfikowała marihuanę wraz z heroiną i LSD jako lek z listy koncesyjnej I, co oznacza, że ma on wysoki potencjał do nadużywania i nie ma akceptowalnego zastosowania medycznego. Kolumbia stała się wówczas głównym dostawcą.

Brak tolerancji” dla administracji Reagana i Busha doprowadził do przyjęcia surowych przepisów i obowiązkowych wyroków za posiadanie marihuany i wzmożonej czujności wobec przemytu na południowych granicach. Wojna z narkotykami” przyniosła ze sobą przejście od uzależnienia od importowanych dostaw do krajowych upraw (szczególnie na Hawajach i w Kalifornii), ale mimo to, ładunki marihuany o dużej mocy przedostały się z Kolumbii do Stanów Zjednoczonych.

Począwszy od 1982 roku, administracja ds. walki z narkotykami zwróciła większą uwagę na farmy marihuany w Stanach Zjednoczonych. Potencja krajowej marihuany również rosła w tym czasie, podwajając się w latach 1979-1985. Według corocznego badania Monitoring the Future dotyczącego zażywania narkotyków przez nastolatki, ponad dekada spadku zażywania marihuany odwróciła się w 1992 roku. Stosowanie wzrosło do 1997 r. i od tego czasu przeszło przez małe wzrosty i spadki. Nigdy nie powrócił do niskiego poziomu obserwowanego w 1991 roku.

Previous Smartfony Huawei Mate 9
Next Jakie wyposażenie do gabinetu kosmetycznego?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Krystyna Kofta pracuje nad powieścią opartą na własnych doświadczeniach życiowych

W nowej powieści pisarka opowie o trudach życia w PRL-u, głównie problemach z zaopatrzeniem w podstawowe produkty. Czytając swoje dzienniki z tamtego okresu, Kofta zauważa jak bardzo Polska zmieniła się w ciągu minionych trzydziestu lat. Większość

Life&Style 0 Comments

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Dla zdecydowanej większości pacjentów ortodontycznych, noszenie aparatów stałych (potocznie nazywanych aparatami ortodontycznymi) będzie główną częścią leczenia – a te aparaty, w przeważającej części, będą znanym srebrzysto-metalowym typem. Ale choć nadal

Life&Style 0 Comments

Płyty winylowe dla audiofila. Gdzie je zdobyć?

Jeszcze kilkanaście lat temu z pewnością trudno byłoby nam uwierzyć, że winyle mają szansę na powrót do łask. Trudno było prognozować taki scenariusz w czasach, w których problemem nie jest

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź