Jak pozbyć się diastemy?

Jak pozbyć się diastemy?

Szczelina między dwoma zębami jest znana jako diastema. Zęby aplikowane są naprawdę często spotykane u dzieci, ale na ogół nie ma się czym martwić, ponieważ te przestrzenie często znikają, gdy wyrzynają się zęby dorosłego człowieka.

Jeśli masz diastemę lub kilka przerw między zębami po tym, jak wszystkie zęby dorosłego człowieka przeszły przez diastemę, być może będziesz chciał zbadać różne sposoby leczenia wad zgryzu w celu zamknięcia diastemy. Możesz też nie chcieć – niektóre osoby decydują się na utrzymanie diastemy, zwłaszcza między dwoma przednimi zębami. Uważa się, że w niektórych kulturach diastemy przynoszą bogactwo, płodność i szczęście.

Definicja diastemy

Prosta definicja diastemy to szczelina między dwoma zębami. Jest ona najbardziej widoczna przy szczęśliwym uzębieniu przednim, ale przestrzenie te mogą występować wszędzie w jamie ustnej. Luka w dolnych zębach nazywana jest diastomą żuchwową, natomiast luka w przednich dwóch zębach nazywana jest diastomą środkową lub środkową.

Według tego raportu w Journal of the American Dental Association od 1,6% do 25,4% osób ma diastemę. To niezła luka! Chociaż wyniki są przedstawione w dość techniczny sposób, warto je przewinąć, jeśli chcesz zobaczyć kilka zdjęć zamknięcia diastemy przed i po.

Luki w uzębieniu dziecka są całkiem normalne, ponieważ na tym etapie szczęka nadal rośnie, a zęby się rozwijają. Gdy dzieci dorastają, tracą zęby mleczne i dostają zęby dorosłe, wszelkie przestrzenie często zamykają się naturalnie. Jeśli luki są pozostawione, można zwrócić się o poradę do dentysty.

Osoby z przestrzeniami między zębami muszą szczególnie dbać o swoje zdrowie jamy ustnej. Pomocne mogą być nici dentystyczne i szczoteczki międzyzębowe, ułatwiające czyszczenie przestrzeni między zębami.

Chcesz wiedzieć, jak wyglądałyby twoje zęby po leczeniu, aby zamknąć diastemę? Invisalign mają inteligentne narzędzie, które daje Ci wizualizację uśmiechu za darmo i bez żadnych zobowiązań. Po prostu wyślij swoje zdjęcie i poczekaj chwilę na swój wynik. Kliknij tutaj, aby go wypróbować!

Co powoduje luki w przednich zębach?

Istnieje całkiem sporo różnych przyczyn diastemy. Główną z nich jest niedopasowanie wielkości zębów do wielkości szczęki. Jeśli szczęka jest za duża lub zęby są za małe, to nie ustawią się one prawidłowo, ponieważ w jamie ustnej jest za dużo miejsca.

Luki w przednich zębach mogą być również spowodowane przez dodatkowe tkanki rosnące nad zębami. Kawałek skóry między wargą a górnymi przednimi zębami nazywany jest wędzidłem, które czasami może przerosnąć. Zbyt duży wzrost może spowodować powstanie diastemy między dwoma górnymi przednimi zębami.

Inne rzeczy, które wywołują diastemę, zazwyczaj opierają się na zachowaniu, np:

  • ssanie kciuka
  • pchanie języka
  • Zła higiena zębów prowadząca do chorób dziąseł

Ssanie kciuka zazwyczaj powoduje diastemię linii środkowej, ponieważ to właśnie tutaj kciuk wywiera nacisk. Ciągnięcie za język może spowodować diastemę żuchwową, jeśli podczas połykania język naciska na dolne zęby. Oba te nawyki można skorygować w dzieciństwie, aby zapobiec długotrwałym problemom.

Jeśli cierpisz na zapalenie przyzębia (ciężka choroba dziąseł), możesz w końcu stracić zęby. Infekcja może również prowadzić do utraty kości w szczęce, co może spowodować, że zęby będą się poruszać i tworzyć luki.

Co to jest kołek boczny?

Czasami ząb zwany drugim siekaczem – to ten, który znajduje się obok dwóch przednich zębów – nie rozwija się prawidłowo. Jest to tzw. kołek boczny. Kiedy to się dzieje, ząb jest dość mały i ma spiczasty kształt. Ponieważ jest on mniejszy niż powinien, mogą pojawić się luki po obu stronach.

Jak zamknąć luki w zębach

Zamykanie szczelin w zębach jest zazwyczaj dość proste. Istnieje szereg opcji do wyboru, w tym ortodoncja, o których można przeczytać poniżej. Twój dentysta będzie mógł porozmawiać z Tobą, przez które leczenie jest najlepsze dla luk w zębach, ponieważ każdy przypadek jest inny.

Zamykanie szczelin w zębach za pomocą aparatu ortodontycznego

Aparat może być używany do regulacji położenia zębów diastemy i zamykania szczelin w jamie ustnej. Większe luki wymagają zazwyczaj leczenia aparatem, natomiast mniejsze można zamknąć w inny sposób – więcej na nich w ciągu chwili.

Musisz poczekać, aż wszystkie dorosłe zęby wybuchną, zanim będzie można rozważyć aparat na diastemę. Dzieje się tak dlatego, że szczęka dziecka może rosnąć w innym tempie niż jego zęby, a połączenie zębów mlecznych z dorosłymi może spowodować naturalne rozstawienie zębów. Kiedy już wszystko się rozwinie, jeśli nadal będą istniały jakiekolwiek problemy, dentysta omówi różne opcje dotyczące aparatu.

http://astratechdental.pl/jak-usunac-diasteme_njjm.a

Previous Jak znaleźć tłumaczenia karty charakterystyki?
Next Renowacja lakieru, samodzielna renowacja lakieru

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Sztuka uśmiechu w stomatologii estetycznej

Nie możemy nie doceniać wartości, jaką piękny uśmiech może wnieść do dobrego samopoczucia  pacjentów. Liczne subiektywne badania twierdzą, że osoby nienawidzą pokazywać zębów na zdjęciach, a jeszcze bardziej denerwują się,

Life&Style 0 Comments

Dieta, czy tym razem się uda, od czego zacząć?

Od poniedziałku zaczynam, od nowego roku, od pierwszego…znasz to? Bardzo wiele osób planuje odchudzanie, jednak im bardziej odległą datę wybierają, tym mniejsze szanse na realizację. Dlatego warto zastanowić się nad

Life&Style 0 Comments

Alkohole premium coraz popularniejsze. Polacy często sięgają po importowaną whisky, cydr i gin

Rośnie w Polsce zainteresowanie alkoholami z grupy premium. Systematycznie spada spożycie wódki, rośnie natomiast import whisky. Pod tym względem Polska znajduje się na czwartym miejscu w Europie. W 2016 roku sprowadzono 35 mln

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź