Jak wybrać dobry ciągnik rolniczy?

Jak wybrać dobry ciągnik rolniczy?

Współcześnie praca na roli bezpośrednio związana jest z wykorzystywaniem nowoczesnych maszyn, które zdecydowanie ułatwiają wykonywanie pracy, pozwalają na wypracowanie większej wydajności w trakcie pracy i sprawiają, że również efekt realizowanych prac może być lepszy. Dlatego trudno wyobrazić sobie inną formę pracy na roli niż taką opartą na wykorzystywaniu pojazdów mechanicznych. Wśród nich oczywiście naczelną pozycję ma ciągnik rolniczy, wykorzystywany praktycznie przez każdego rolnika. Gdy rolnik chce zdecydować się na kupno nowego ciągnika często pojawia się pytanie jak wybrać tą najlepszą propozycję, na co trzeba zwracać uwagę?

Kupujemy ciągnik rolniczy

Tak jak zostało to wskazane trudno wyobrazić sobie pracę w gospodarstwie rolniczym bez ciągnika. Jednak trzeba pamiętać, że każdy pojazd jest inny i nie da się ich ze sobą zestawiać bez ograniczeń. dlatego jeśli ktoś chce zdecydować się na zakup ciągnika powinien sprawdzić jakie rozwiązania są obecnie najbardziej pożądane i na jakie cechy koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Przeznaczenie ciągnika

Podstawowa sprawa, która zawsze musi być brana pod uwagę to przeznaczenie ciągnika, a wiec warunki pracy w jakich będzie wykonywał swoje zadania. Trzeba zastanowić się dokładnie jaka jest powierzchnia gospodarstwa oraz rodzaj gleby. Oprócz tego musimy rozważyć z jakim sprzętem będzie pracował dany ciągnik. Moc traktora najlepiej dopasować sobie do wielkości terenu, na którym bedzie wykonywał swoje zadania. W przypadku powierzchni do 10 hektarów wystarczy moc 25-28 kW. Gdy hektarów będzie miedzy 15 a 20 będzie trzeba mieć już moc od 35 kW do nawet 55kW. Gdy takie informacje uda się zebrać będzie można ocenić jaki konkretnie model będzie nadawał się do danego gospodarstwa i jakie powinny być inne parametry. Dzięki temu będzie można również wyznaczyć sobie cenę i środki jakie chcemy na zakup przeznaczyć.  Trzeba będzie pamiętać, że jeśli ktoś będzie chciał kupować używany ciągnik musi również zostawić sobie cześć środków jako zabezpieczenie na ewentualną naprawę czy wymianę niektórych elementów.

Stan prawny ciągnika

Decydując się na kupno ciągnika używanego przed zakupem będzie trzeba sprawdzić także stan prawny takiego ciągnika. na początek sprawdzić należy numer nadwozia i numer silnika oraz porównać je z dowodem rejestracyjnym. Można również skontaktować się z policją i sprawdzić czy dany sprzęt nie był kradziony. Nie będzie to zajmować wiele czasu a pozwoli uchronić się przed przykrymi sytuacjami. Sprawdzamy także czy dany ciągnik nie jest zastawiony w banku, albo czy nie ma więcej niż jednego właściciela.

Stan techniczny ciągnika

Oczywiście przed zakupem ciągnika trzeba będzie sprawdzić w jakim stanie technicznym się znajduje. Sprawdzamy stan licznika moto godzin i analizujemy najważniejsze elementy odpowiadające za pracę ciągnika a więc między innymi zapłon, silnik, płynność zmiany biegów, hamulce, stan opon, stan oleju, wtryskiwacze, turbiny VGT czy systemy hydrauliczne odpowiadające za pracę ciągnika.

Materiał zewnętrzny, plugi-rolnicze.pl

Previous Dwa śmiertelne wypadki z udziałem motocyklistów
Next Wypadek na autostradzie A4 w Bratkowicach - do szpitala trafiło 9 osób

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

POLICJANCI Z WIZYTĄ W SZKOLE

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odwiedzili wczoraj uczniów Szkoły Podstawowej w Kielanówce. Policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie, cyberprzemocy i odpowiedzialności za swoje czyny. W trosce o

Wiadomości 0 Comments

PIESI UCIERPIELI W WYPADKACH

Wczoraj wieczorem policjanci zostali wezwani do dwóch wypadków. W Przeworsku dostawczy mercedes potracił 56-letniego pieszego, a w Strzegocicach ciężarowy daf uderzył 28-latka. Prawdopodobnie obaj mężczyźni wtargnęli na jezdnię tuż przed

Wiadomości 0 Comments

Uchronili kobietę przed wychłodzeniem

Niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową. Wczoraj przemyscy policjanci interweniowali wobec kobiety, która oddaliła się z domu pomocy społecznej. 37-latka została

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!