Jaką symbolikę ma szafir?

Jaką symbolikę ma szafir?

Szafiry to bardzo znane i cenione w wielu krajach na całym świecie szlachetne kamienie. Do produkcji biżuterii były one używane już w starożytności. Nazwa pochodzi od greckiego słowa sappherios co oznacza niebieski kamień.

Podobnie jak rubiny są odmianą tego samego minerału, którym jest korund. Z tego względu mogą one występować w wielu barwach poza czerwoną. Czerwone szafiry nazywane są rubinami. Jednak te najbardziej znane są w kolorze niebieskim. Im bardziej ten niebieski kolor będzie głęboki i nasycony tym i większa jest jego przeźroczystość tym wyższa będzie cena kamienia. Duże złoża szafirów znajdują się w Birmie, Indiach oraz Pakistanie. Jednak ich występowanie ma miejsce także w innych krajach takich jak Australia, Madagaskar i Sri Lanka. Jakie znaczenie i symbolikę ma ten właśnie kamień?

Znaczenie i symbolika szafiru

Szafiry od dawnych czasów są traktowane jako kamień, który związany jest z duchowością i mistycyzmem. W starożytnej Grecji były to klejnoty przypisane do Apolla, boga przepowiedni. Z tego właśnie powodu noszone były w czasie wizyty w słynnej przepowiedni w Delphi i miały pomagać w dojrzeniu przyszłości. Podobnie w kulturach Wschodu były one łączone z jasnowidzeniem i miały powodować otwarcie trzeciego oka mistycznego dodatkowego zmysłu człowieka, których miał być odpowiedzialny za intuicję oraz widzenie przyszłości. Inną pozytywną cechą związaną z lidzkim umysłem było to, że szafir symbolizował mądrość. Dlatego były to kamienie wybierane chętnie przez profesorów i studentów. Sam król Salomon, który jest biblijnym symbolem mądrości i sprawiedliwości miał nosić talizman z szafiru

Więcej o symbolice szafiru na http://tanzanit.edu.pl/  >>

Ze względu na niebieski kolor były one również traktowane jako symbol nieba. W Persji uważano, że kolor nieba bierze się z odbicia światła od wielkiego szafiru, na którym opiera się ziemia. Persowie uznawali te kamienie za kamienie nieśmiertelności wiecznej młodości. Skojarzenie z szafirów z niebem widoczne było również w kulturze chrześcijańskiej, dlatego w średniowieczu wysokie duchowieństwo nosiło pierścienie z tymi kamieniami aby chronić się przed złem i pokusami diabła. Symbolizowało pozytywne cechy jak niewinność oraz czystość.

Właściwości kamienia – ezoteryka

Jedną z przypisywanych właściwości ezoterycznych jest zdolność uspokajania umysłu. Pozwalają one odprężyć umysł i odpędzić niechciane myśli. Dodatkowo będzie zwiększać zdolność skupiania się na realizowanym celu a także ułatwiać będzie pozytywne myślenie. Dlatego biżuteria z nich wykonana będzie się dobrze sprawdzać także jako pomoc przy medytacji. Znajdują one zastosowanie u osób, które pracują umysłowo, studentów, uczniów. W magii szafiry mają ochronne właściwości. Noszenie ich miało powodować ochronę przed urokami i złymi duchami.

Szafir – użycie w biżuterii

Współcześnie wykorzystuje się powszechnie szafiry do produkcji biżuterii. Jednym z powodów jest to, że niebieski to bardzo uniwersalny kolor i można go będzie nosić na wiele różnych okazji zarówno formalnych jak i nieformalnych. Poza tym bardzo dobrze komponuje się w połączeniu i ze złotem i ze srebrem. Kolorystycznie będzie go można zestawić z wieloma ubraniami i pod tym kątem także będzie się dobrze sprawdzał.

Previous Jak działają agencje zatrudnienia
Next Jak wybrać odpowiedni dla siebie smartfon

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Dlaczego warto zainwestować w fotobudkę na weselu?

Fotobudki stały się prawdziwym hitem ostatnich lat. Udowodniły, że ślub i wesele, choć szalenie ważne, wcale nie muszą przebiegać w sztywnej atmosferze. Swobodne fotografie uczestników przyjęcia, okraszone zabawnym przebraniem, stanowią

Life&Style 0 Comments

Wnuczka daje mi drugą młodość

Aktorka chce być dla swojej wnuczki przede wszystkim dobrym przykładem. Twierdzi, że od 2-letniej Helenki otrzymuje równie dużo, jak jej daje. Dziewczynka sprawia, że gwiazda czuje się, jakby przeżywała drugą młodość. 

Life&Style 0 Comments

Co to jest uzależnienie?

Rozpoznanie problemu uzależnienia u kogoś, kogo znasz, może być trudniejsze, niż się wydaje. Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Uzależnień (ASAM) definiuje uzależnienie jako przewlekłą chorobę, która wpływa na nagrodę, motywację i funkcje

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź