Kwas hialuronowy- eliksir młodości

Kwas hialuronowy- eliksir młodości

W roku 1934 dwaj biochemicy: Karl Meyer i John Palmers wyizolowali z bydlęcego oka substancję, którą nazwali hialuronian, od greckiego słowa hyalos oznaczającego szkło. Nikt nie spodziewał się wtedy, jak szerokie zastosowanie w medycynie znajdzie ich odkrycie. Pierwsze wykorzystanie odkrytej substancji nastąpiło w 1942 roku, kiedy Endre Balazs opatentował go jako substytut kurzych jaj wykorzystywany w wypiekach. Dopiero w latach osiemdziesiątych zeszłego wieku zaczęto wykorzystywać go w okulistyce i ortopedii, a od 1996 roku kwas hialuronowy nadał nowy kierunek medycynie estetycznej. Dlaczego jest tak pożyteczny? Poniżej odpowiedź, z jakich powodów nazywany jest eliksirem młodości.

Kwas hialuronowy – występowanie w przyrodzie 

Kwas hialuronowy jest substancją występującą powszechnie w organizmach żywych. Znajduje się praktycznie w każdej części ciała człowieka i spełnia funkcję amortyzujące i nawilżające. Wraz z wiekiem jego ilość w organizmie się zmniejsza, a przekraczając wiek 40 lat, mamy go mniej nawet o połowę. Objawy jego niedoboru manifestują się na skórze, w postaci zmarszczek i bruzd, a jego brak w mazi stawowej – większą podatnością organizmu na kontuzje.

W jaki sposób się go uzyskuje?

Współcześnie nie uzyskuje się kwasu hialuronowego w sposób, w jaki zrobili to jego odkrywcy. Później uzyskiwano go jeszcze z grzebienia koguta i skóry rekina. Do produkcji pochodnej kwasu hialuronowego stosowanego dziś w medycynie zaprzęga się bakterie zmodyfikowane genetycznie “Streptococcus equi” w procesie fermentacji mikrobiologicznej.

Zastosowanie w medycynie konwencjonalnej

Kwas hialuronowy używa się z powodzeniem w kilku gałęziach medycyny. Między innymi:

 • w okulistyce – do produkcji kropel,
 • w ortopedii – przy chorobach zwyrodnieniowych stawów,
 • w proktologii – używany w postaci czopków,
 • w otolaryngologii – do regeneracji strun głosowych i w leczeniu błony bębenkowej,
 • w ginekologii – po zabiegach chirurgicznych i laserowych.

Zastosowanie kwasu w medycynie estetycznej

Cechą nadrzędną kwasu hialuronowego jest jego higroskopijność. Jedna cząsteczka kwasu może związać 250 cząsteczek wody, co wpływa m.in. na odpowiednie nawilżenie skóry. Jak wyżej wspomniano, wraz z wiekiem jego obecność w organizmie znacząco maleje, co skutkuje degradacją tkanek, w których powstają jego niedobory. Warto je uzupełniać stosując suplementy diety lub kremy. Trwalsze i bardziej spektakularne efekty daje mezoterapia – śródskórne lub podskórne wprowadzanie preparatu za pomocą iniekcji. W Klinice Murano, w zakresie dermatologii estetycznej, zastrzyki z kwasu hialuronowego stosowane są do:

 • powiększania ust,
 • wypełniania bruzd i zmarszczek,
 • niwelowania cieni pod oczami,
 • konturowania i modelowania twarzy,
 • uniesienia łuku brwiowego,
 • wypełnienia doliny łez.

„Klinika Murano wykorzystuje do wypełniania zmarszczek kwasów hialuronowych marki Teosyal. Jednofazowy kwas hialuronowy zawarty w żelach tej marki zawiera jedno z najwyższych stężeń dostępnych na rynku, dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym wykorzystywanym w procesie produkcyjnym”.

Źródło: https://klinikamurano.com/oferta_kwas-hialuronowy_19.html

Przeciwwskazania do stosowania mezoterapii

Przede wszystkim zabiegom nie powinny się poddawać osoby, u których występuje nadwrażliwość na kwas, a także kobiety w ciąży lub karmiące piersią. Nie stosuje się ich również u osób dotkniętych chorobą nowotworową, w stanach zapalnych skóry czy przy skłonnościach do powstawania blizn przerostowych.

Previous Cysterna wjechała do rowu w Lutczy
Next Życzenia urodzinowe - jak je właściwie składać?

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Historia marihuany

Marihuana była wykorzystywana jako lek i sposób na osiągnięcie euforii od czasów starożytnych. Pierwsze odniesienie do jego stosowania znajduje się w chińskim podręczniku medycznym sięgającym około 2700 r. p.n.e. Chińska

Life&Style 0 Comments

Jak wybrać odpowiedni dla siebie smartfon

Dotarłeś do końca swojej umowy komórkowej? Gotowy do uaktualnienia? Masz większy wybór niż kiedykolwiek, jeśli chodzi o wybór nowego smartfonu. Ale oznacza to również przesiewanie specyfikacji, marek i modeli, które

Life&Style 0 Comments

Sposób na odchudzanie: sok z wyciskarki

Planujesz rozpoczęcie diety bądź zrobienie detoksu trwającego dwa – trzy dni? Doskonałym wyborem są soki odchudzające. Pojawia się jednak pytanie jak je przygotować. Zainteresowanie kolejnymi sposobami na pozbycie się niechcianych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź