Renowacja lakieru, samodzielna renowacja lakieru

Renowacja lakieru, samodzielna renowacja lakieru

Istnieje wiele powodów, dla których warto zadbać o to, aby samochód wyglądał jak najbardziej ostro – nie zawsze chodzi o czystą próżność. Jednym z głównych powodów jest zachowanie jego wartości. W końcu prawdopodobnie wydałeś sporo pieniędzy na zakup samochodu, więc warto zadbać o to, aby Twój samochód pozostał w dobrej formie. Ładnie wyglądający samochód jest niezaprzeczalnie łatwiejszy do odsprzedaży niż kupa śmieci, która wygląda jakby nadepnęła na niego Godzilla. Pomaga również w tworzeniu pozytywnego wrażenia społecznego, np. podczas randek czy podróży na rozmowę kwalifikacyjną. Jak przywrócić lakier do idealnego wyglądu?

W dużym stopniu, proces utrzymania śluzowato wyglądającego samochodu polega na zapewnieniu, że lakier samochodowy pozostaje w przyzwoitym stanie, z błyszczącym, żywym charakterem. Wielu właścicieli samochodów, jednak po prostu nie zwracają wystarczającej uwagi na ich samochód farby, a w rezultacie ich samochód zaczyna wyglądać nudniej i nudniej w miarę upływu miesięcy. Ostatecznie, farba może stać się tak bardzo utlenione, że wymaga obszernej pracy farby, aby uzyskać go z powrotem do niczego, jak jego nowy stan.

Ale to nie musi się stać. Nawet jeśli lakier zaczął zanikać, zwykle nie jest za późno, aby przywrócić połysk na samochodzie. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących renowacji lakieru, ale najpierw omówmy kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o lakierze swojego samochodu.

Rodzaje farb

W dawnych czasach producenci samochodów stosowali do swoich pojazdów tzw. jednoetapową pracę lakierniczą. Tego typu farby były cienkie, kruche i nadmiernie podatne na utlenianie (o zjawisku tym porozmawiamy trochę w poniższym rozdziale). Począwszy od lat 80. producenci samochodów zaczęli stosować dwuetapowy system lakierowania, polegający na nakładaniu najpierw powłoki bazowej, a następnie bezbarwnej. Lakier dwuetapowy jest stosunkowo trwały i długotrwały, a także bardziej przyjazny dla środowiska. Może jednak – i pogarsza się – jeśli nie będzie się o nią odpowiednio dbać.

Zakładając, że nie prowadzisz bardzo starego samochodu, jest szansa, że twój samochód ma dwustopniową pracę lakierniczą. Na tym się skupimy.

Dlaczego farba wygląda źle?

Główną przyczyną pogorszenia się jakości farby jest promieniowanie UV pochodzące od słońca, które powoduje więcej szkód w krótszym okresie czasu niż Ci się wydaje. Za każdym razem, gdy zostawiasz swój samochód zaparkowany pod palącym słońcem, lakier Twojego samochodu przechodzi niekorzystną reakcję chemiczną. Narażenie na brud i inne zanieczyszczenia środowiska również powoduje problemy w lakierowaniu Twojego samochodu.

Z czasem lakier na twoim samochodzie zniknie bez odpowiedniej opieki. W końcu osiągnie on zaawansowany stopień zniszczenia znany jako utlenianie – wtedy pojawią się brzydkie białe plamy, które sprawią, że Twój samochód będzie wyglądał, jakby złapał plagę.

Jeśli naprawdę poważnie myślisz o zapobieganiu tego typu uszkodzeniom swojego samochodu, to powinieneś rozważyć użycie osłony samochodowej, szczególnie jeśli często zostawiasz swój samochód zaparkowany pod słońcem. Niektórzy ludzie używają nawet pokrowców samochodowych, gdy zaparkują swoje pojazdy w domu; taka praktyka powstrzymuje samochód od zbierania kurzu, który mógłby dostać się do różnych wewnętrznych elementów i spowodować przedwczesne zużycie.

Dobrym pomysłem jest również regularne mycie samochodów w celu usunięcia zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić lakier. Co jednak zrobić, jeśli lakier twojego samochodu już zaczął zanikać? Co zrobić, jeśli jest za późno, aby wyłamać pokrywę auta?

Co robić

Więc, teraz postanowiłeś zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby przywrócić swój samochód do dość lśniącego stanu. Oto jak rozpoczynasz proces odnawiania lakieru samochodowego.

Mycie samochodu – Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie nadwozia samochodu. Musisz pozbyć się tych wszystkich śmieci, które rutynowo zbiera twój samochód, gdy jest na drodze. Mówimy nie tylko o brudzie, ale także o oleju, odciskach palców, robakach i wszystkich tych innych losowych cząstek, które w jakiś sposób zostały dołączone do samochodu. Płyn do mycia naczyń Dawn jest dobry do tego celu, ale możesz używać wszystkiego, co się da. Aby dodatkowo upewnić się, że jesteś tak czysty jak to tylko możliwe, rozważ umycie samochodu dwa razy przed wykonaniem dalszej pracy nad nim.

Usuń zanieczyszczenia powierzchniowe – Więc, teraz całkowicie umyłeś swój pojazd i pozbyłeś się wszystkich tych brudów, czyż nie? Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że proste mycie nie usunie zanieczyszczeń powierzchniowych z ich pojazdu. Co to jest?

Zanieczyszczenia powierzchniowe obejmują szeroki zakres cząstek pochodzących z różnych źródeł: zanieczyszczenia powietrza, sadza, smoła, rozpryskiwane robaki, nadmiar farby i wiele innych. Niektóre z tych zanieczyszczeń nie są nawet widoczne dla oka – ale na pewno są one obecne, i zakłócają zdolność do uzyskania tego nieskazitelnego połysku, który chcesz na samochodzie. Zanieczyszczenia te łączą się pewnie z powierzchnią samochodu w sposób, który może być trudny do usunięcia. Usuń zanieczyszczenia powierzchniowe

Po umyciu samochodu, spróbuj tej prostej sztuczki: Weź plastikową torbę na kanapki i włóż do niej dłoń, a potem poprowadź ją po całej powierzchni samochodu. Plastikowa torba zwiększa wrażliwość dłoni, pozwalając poczuć te malutkie, drobne zanieczyszczenia, których inaczej nie byłbyś w stanie wykryć. Daje to wyraźne poczucie, gdzie znajdują się zanieczyszczenia na zewnątrz pojazdu.

Teraz będziesz potrzebował trochę gliny do szczegółów; możesz znaleźć kilka opcji w lokalnym sklepie samochodowym, jak Sonus SFX Ultra-Fine Detailing Clay i Meguiars Professional Detailing Clay. Glinka detalu jest kluczowym elementem procesu odnawiania lakieru samochodowego. Ta magiczna rzecz może usunąć zanieczyszczenia w sposób, który nie szkodzi farby, i to działa najlepiej w połączeniu z niektórych gliny smar (dostępne również w sklepie samochodowym). Należy postępować zgodnie z podanymi wskazówkami.

Naprawa lakieru – Teraz należy sprawdzić samochód pod kątem śladów uszkodzeń lakieru, takich jak zadrapania. Jeśli masz drobne zadrapania, które mają wpływ tylko na czystą powłokę, to można go naprawić za pomocą jakiegoś środka do pocierania, dostępne w każdym sklepie motoryzacyjnym.

Spraw, aby Twój samochód był błyszczący – Będziesz musiał pozbyć się tych malutkich zadrapań i śladów zawirowań, a możesz to zrobić stosując jakiś lakier do samochodów. Odpowiednie środki polerskie do samochodów dostępne na rynku to między innymi Four Star Ultimate PreWax Cleaner i 3M One Step Cleaner Wax. Rozważ zakup polerki obrotowej lub dwufunkcyjnej, która pomoże Ci w tym, ponieważ daje lepsze rezultaty niż aplikacja ręczna.

https://autokosmetykaopinie.pl/pielegnacja-samochodu-porady/samodzielna-renowacja-lakieru-samochodowego-krok-po-kroku/rtk_tfmm

Previous Jak pozbyć się diastemy?
Next Co to jest Endermologia?

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Od pięciu lat szybko przybywa robotów w polskich fabrykach

Jednym z powodów niskiego poziomu robotyzacji jest fakt, że przez lata Polska była dostawcą taniej siły roboczej. Te czasy jednak minęły i firmy przemysłowe coraz częściej dostrzegają potrzebę automatyzacji procesów produkcji, by dotrzymać

Motoryzacja 0 Comments

Kosmetyki samochodowe Polytop

Kosmetyki samochodowe dla każdego. Zdecydowana większość właścicieli samochodów jest bardzo wrażliwa na punkcie wyglądu swojego pojazdu. Aby odpowiednio zadbać o kondycje pojazdu należy stosować odpowiednie środki, takie jak kosmetyki samochodowe

Motoryzacja 0 Comments

Wypadki i kolizje drogowe kosztują gospodarkę niemal 50 mld zł rocznie

Poprawa bezpieczeństwa na polskich i europejskich drogach to przede wszystkim kwestia ludzkiego zdrowia i życia, a także wysokich kosztów finansowych. Od 2013 roku trwa realizacja narodowej strategii poprawy ruchu drogowego, przyjęto też

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź