„WISŁA 2017” SŁUŻBY ĆWICZYŁY WSPÓŁDZIAŁANIE NA WYPADEK POWODZI

„WISŁA 2017” SŁUŻBY ĆWICZYŁY WSPÓŁDZIAŁANIE NA WYPADEK POWODZI

Przez dwa dni strażacy, policjanci, żołnierze, przedstawiciele wielu służb i instytucji ćwiczyli współdziałanie na wypadek powodzi. Wojewódzkie ćwiczenia poświęcone roli i zadaniom administracji publicznej w organizacji i prowadzeniu działań minimalizujących skutki powodzi odbyły się na wałach wiślanych, w powiecie tarnobrzeskim. Działania koordynowała Wojewoda Podkarpacki.

Wczoraj w Baranowie Sandomierskim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Przedstawiciele władz administracji rządowej i samorządowej, strażacy, policjanci i żołnierze wzięli udział w naradzie, której tematem była „Rola i zadania administracji publicznej w organizacji i prowadzeniu działań minimalizujących skutki powodzi”.

Gospodarzem była Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, która dokonała oceny stanu zabezpieczenia na wypadek powodzi oraz przedstawiła plany rozbudowy infrastruktury przeciwpowodziowej. Swoje wystąpienie miał też Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, przedstawiciele inspekcji sanitarnych i weterynaryjnych. Podkarpacką Policję reprezentował insp. Zbigniew Sowa – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Po części merytorycznej,  przyszedł czas na sprawdzenie się w terenie. W rejonie przeprawy promowej na Wiśle, na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego odbyło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe z udziałem wielu służb – policji, straży pożarnej, straży granicznej, żołnierzy i ratowników medycznych.

Scenariusz przewidywał akcję ratunkową człowieka, który wpadł do rzeki i został porwany przez jej nurt. Strażacy ruszyli z pomocą. Współdziałanie służb zaprezentowano też podczas symulowanej akcji ratowania osób uwięzionych na dachu. Ratownicy z pokładu śmigłowca Straży Granicznej podjęli osoby, które samodzielnie nie mogły się stamtąd wydostać. W tym czasie policjanci zabezpieczali drogi dojazdowe, tak aby ratownicy mogli błyskawicznie przemieścić się w zagrożony rejon. Te ćwiczenia były też okazją do zaprezentowania sprzętu wykorzystywanego do ewakuacji. Żołnierze pokazali między innymi możliwości transporterów pływających PTS.

Na wałach przeciwpowodziowych rzeki Babulówka w Baranowie Sandomierskim omówiono zagrożenia oraz sposoby zabezpieczenia urządzeń melioracyjnych, zwłaszcza wskutek cofającej się wezbranej wody. Zaprezentowano też specjalistyczny sprzęt wykorzystywany podczas powodzi oraz sposób organizowania punktu przyjęcia ewakuowanych.

Systematyczne szkolenie i wspólne ćwiczenie wielu służb pozwala przygotować się na wypadek zagrożenia.

Previous TRWA SEZON MOTOCYKLOWY - APELUJEMY O ROZWAGĘ
Next KONFERENCJA NA TEMAT BEZDOMNOŚCI

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Jaka umywalka do łazienki?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia łazienki jest umywalka. Wpływa ona nie tylko na funkcjonalność, ale również wystrój wnętrza. Na jaką umywalkę warto się zatem zdecydować, aby była praktyczną ozdobą pomieszczenia?

Wiadomości 0 Comments

DZIAŁANIA „MAJOWY WEEKEND 2017”

Długi majowy weekend, to czas wypoczynku i jednocześnie wzmożonego ruchu na drogach. Policjanci dołożą wszelkich starań, by tegoroczna majówka była bezpieczna. W tym roku policyjne działania „Majowy Weekend 2017” rozpoczęły

Wiadomości 0 Comments

Ciało zaginionego mężczyzny wyłowiono z Wisłoka

Wczoraj w rejonie ul. Ciepłowniczej w Rzeszowie, z Wisłoka wyłowiono zwłoki mężczyzny. Policjanci potwierdzili, że to zaginiony 38-latek. Ostatni raz był widziany 5 stycznia. Wczoraj, przed godziną 12, dyżurny Policji

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź