Życzenia urodzinowe – jak je właściwie składać?

Życzenia urodzinowe – jak je właściwie składać?

Życzenia od czasu do czasu musimy składać wszyscy – część osób czyni to nawet z wielką przyjemnością, chociaż część nie bardzo lubi składać innym życzeń. Bez względu jednak na to, czy jest to gest płynący z głębi serca, czy też musimy złożyć życzenia komuś kogo ledwo znamy, trzeba je zawsze składać z odpowiednim wyczuciem – stosownie do okoliczności. Istnieje kilka zasad, którymi należy się kierować w każdej sytuacji – również, a może przede wszystkim wtedy, kiedy chodzi o życzenia urodzinowe, ponieważ wielu ludzi jest bardzo czułych na punkcie swojego wieku. Jak właściwie składać życzenia urodzinowe, żeby rzeczywiście zostały odebrane miło?

Życzenia urodzinowe – podstawowe zasady

Bez względu na to, czy życzenia składa się osobiście, na żywo, czy może przez telefon lub na piśmie, powinny one być dostosowane do rozmówcy i okazji. Co prawda bardzo bezpiecznie jest posłużyć się jakimś gotowym wierszykiem, jednak im bliższa osoba, tym bardziej należy się postarać. W takim wypadku kupienie kartki z gotową formułką i podpisanie się pod nią nie jest na miejscu – chyba, że kartka ma być pamiątką i dodatkiem do prezentu, a życzenia i tak złoży się osobiście. Warto jeszcze dostosować styl formułowania życzeń do konkretnej osoby – bardziej luźne życzenia trafią do młodych, ale im starsza osoba, tym większej elegancji wymaga. Jeśli to ktoś dopiero poznany, albo z kim nie jesteśmy na koleżeńskiej stopie, pamiętajmy by nie zwracać się do niej po imieniu, jak do kogoś dobrze znanego – jeśli zaś życzenia będą w formie pisemnej, słowa Pan czy Pani piszmy zawsze wielką literą.

Polecamy: E-kartki urodzinowe online >>

Życzenia urodzinowe – jak je układać?

Życzenia powinny być dostosowane do okazji i do konkretnej osoby, ale jest kilka zasad, którymi koniecznie trzeba się kierować, bo nawet wobec osób najbliższych niektóre sformułowania będą nie na miejscu. O co konkretnie chodzi?

  1. Nie wplataj siebie do życzeń, bo to bardzo nieelegancko – na przykład nie mów: „Życzę wygranej w konkursie, żebyś mogła mnie wspomóc finansowo” itp.
  2. Uważaj na drażliwe kwestie, na przykład jeśli ktoś ma problemy ze znalezieniem dla siebie drugiej połówki, nie mów: „Życzę Ci, żebyś wreszcie kogoś sobie znalazła, bo już czas najwyższy!” itp.
  3. W trakcie składania życzeń nie dawaj komuś rad, na przykład nie mów: „Życzę Ci, żebyś znalazł wreszcie odpowiednią pracę – na przykład w branży…”.
  4. Nie współczuj komuś w trakcie składania mu życzeń – to naprawdę nie jest odpowiedni czas i miejsce, żeby przypominać komuś na przykład o śmierci kogoś bliskiego!

Materiał zewnętrzny, http://kartkanaurodziny.pl/

Previous Kwas hialuronowy- eliksir młodości
Next W wypadku w Babicy zginął kierowca opla

Może to Ci się spodoba

Life&Style 0 Comments

Krystyna Kofta pracuje nad powieścią opartą na własnych doświadczeniach życiowych

W nowej powieści pisarka opowie o trudach życia w PRL-u, głównie problemach z zaopatrzeniem w podstawowe produkty. Czytając swoje dzienniki z tamtego okresu, Kofta zauważa jak bardzo Polska zmieniła się w ciągu minionych trzydziestu lat. Większość

Life&Style 0 Comments

Alkohole premium coraz popularniejsze. Polacy często sięgają po importowaną whisky, cydr i gin

Rośnie w Polsce zainteresowanie alkoholami z grupy premium. Systematycznie spada spożycie wódki, rośnie natomiast import whisky. Pod tym względem Polska znajduje się na czwartym miejscu w Europie. W 2016 roku sprowadzono 35 mln

Life&Style 0 Comments

Dieta, czy tym razem się uda, od czego zacząć?

Od poniedziałku zaczynam, od nowego roku, od pierwszego…znasz to? Bardzo wiele osób planuje odchudzanie, jednak im bardziej odległą datę wybierają, tym mniejsze szanse na realizację. Dlatego warto zastanowić się nad

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź